Як отримати будівельний паспорт забудови земельної ділянки

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі – будівельний паспорт). Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житловокомунального господарства України 05.07.2011 №103 (із змінами, внесеними наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житловокомунального господарства України 25.02.2013 № 66) затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, відповідно до якого будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі – будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці. Видача будівельного паспорта здійснюється відділом містобудування та архітектури райдержадміністрації. Для отримання будівельного паспорта забудовник, що має наміри будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці, звертається до відділу містобудування та архітектури райдержадміністрації, або в центр надання адміністративних послуг з відповідним пакетом документів, до якого входять:

• заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за встановленою формою;
  • засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
  • ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об’єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об’єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
  • проект будівництва (за наявності);
  • засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Відділ містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. При відповідності намірів забудови вищеперерахованим вимогам будівельний паспорт реєструється відділом містобудування та архітектури та видається забудовнику.

Після направлення замовником відповідно до статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» повідомлення про початок виконання будівельних робіт до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт.

Замовник зобов’язаний протягом семи календарних днів з дня подання до інспекції повідомлення про початок виконання будівельних робіт письмово поінформувати про це виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцеву держадміністрацію за місцезнаходженням об’єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об’єкта до експлуатації. Експлуатація закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих в експлуатацію, забороняється.

Одночасно треба зазначити, що відповідно до статті 96 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджених проектних рішень під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів чи споруд тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-850 грн.) та на посадових осіб – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн.).

Виконання будівельних робіт без повідомлення про початок виконання зазначених робіт, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот п’ятдесяти до трьохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (4250-5950 грн.).

Що стосується об’єктів комерційного призначення, виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання зазначених робіт, а також наведення недостовірних даних у такій декларації тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5950 грн.) і більше, в залежності від категорії складності об’єкта.

в.о. начальника відділу містобудування, архітектури
та капітального будівництва Сосницької селищної ради
П.А. Куц