13 січня — Щедрий вечір

kogda-posevajut

У давнину святковий обхід дворів починався з ранку, коли хлопчики і дівчатка окремо обходили двори з поздоровленнями. Також вранці починали готувати другу обрядову кутю — щедру. На відміну від пісної (на Коляду), її заправляли м’ясом і салом. Господині й досі печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб віддячити щедрувальників.

З щедрою кутею пов’язано багато побутових обрядів. Так, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, аби «Новий рік зустріти в мирі та злагоді». Юнаки, які перед цим отримали відмову від дівчини, вдруге посилали сватів з надією на згоду.

Увечері ходили по домівках, вітали всіх зі святом і співали щедрівки дівчата. Також вечір 13 січня називають Василів вечір — від імені святого Василя- богослова, який створив іконостас і написав безліч проповідей. Важливою стравою вечора вважається порося, яке символізує родючість землі та худоби в наступному році.

Вранці 14 січня, на світанку, прийнято посівати (засівати) зерном. Цей обряд прийшов до нас ще з давнини: тоді наші предки зустрічали Новий рік навесні, й обряд засівання був пов’язаний з надіями на добрий врожай. Засівали в основному діти, і того, хто приходив першим, обдаровували дуже щедро. І зараз прийнято приходити вранці 14 січня до хрещених, близьких і родичів, обсипати зернами пшениці та іншим насінням.

Перший посіваючий на Новий рік приносить у дім щастя. За народними віруваннями було дуже важливо, хто буде в домі першим гостем у новому році. Вважалося великою вдачею, якщо першим в цей день в будинок зайде чоловік.

Щедрий вечір вважали найвдалішим часом для передбачення майбутнього. Предки вірили: все, що наворожили в цей час неодмінно збудеться.

Тож нехай і ваші задумки збувалися, бажаємо вам здоров’я, щастя, радості, та успіхів у житті .

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: