Чим небезпечна гроза і як вберегти себе від удару блискавки під час негоди

Що ж таке гроза? За науковим визначенням, гроза – атмосферне явище, при якому у потужних купно-дощових хмарах і між хмарами та землею виникають сильні електричні розряди – блискавки, які супроводжуються громом. Як правило, при грозі випадають інтенсивні зливові опади, нерідко град, спостерігається посилення вітру, часто до шквалу.

Блискавка – це гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, який зазвичай проявляється яскравим спалахом світла та громом, що її супроводжує. Найчастіше блискавка виникає в купно-дощових хмарах, тоді вони називаються грозовими, іноді блискавки утворяться в шарувато-дощових хмарах. Середня довжина блискавки становить близько 2,5 км, хоча деякі розряди ширяться в атмосфері на відстань до 20 км.

Уникайте відкритої місцевості. Як відомо, гроза зазвичай б’є в найвищу точку на своєму шляху . Самотня людина в полі – це і є та найвища точка. Ще страшніше опинитися в грозу на самотньому горбі! Якщо Ви з якоїсь причини залишилися в полі один на один з грозою, сховайтеся в будь-якому можливому поглибленні: канавці, улоговинці або найнижчому місці поля, сядьте навпочіпки і пригніть голову. Лежати на мокрій землі під час грози не рекомендується.

Уникайте води. Вода – відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється навколо водойми в радіусі 100 метрів. Нерідко вона б’є в береги. Тож не те що купатися, а навіть відпочивати біля води під час грози не рекомендується.

Однак мокрий одяг на людині служить добру службу, і якщо блискавка його зачепить, у нього є більше шансів вижити.

Намагайтеся сховатися. Найбезпечніше під час грози знаходитися в приміщенні з громовідводом. Якщо гроза застала вас у місті, сховайтеся в магазин, під’їзд чи, на крайній випадок, перечекайте грозу під навісом біля стін будівель.

Не страшно, якщо ви знаходитеся в автомобілі. Закрийте вікна, і стихія до вас не добереться.

Ховаючись під деревами, не забувайте про те, що блискавка частіше за все потрапляє в найвищі з них (дуб, тополя, сосна). Так що чим менше деревце, під яким ви знайшли притулок, тим краще. А ховатися від грози в лісі не безпечно. Кора ураженого блискавкою дерева розлітається на десятки метрів навколо, може зачепити вас.

Не метушіться. Хоча дуже хочеться, від грози не потрібно бігти. Чим ширше ваш крок, тим небезпечніше для вас удар блискавки. Не варто так само пересуватися на велосипедах і мотоциклах.

Найкраще, що Ви можете зробити, це стати непомітними для блискавки: присісти, злитися зі стіною, стати як можна менше.

Остерігайтеся небезпечних предметів. Потрібно пам’ятати, що удар блискавки небезпечний не тільки тоді, коли гроза б’є безпосередньо в людину, але в предмети, що знаходяться поруч. Тому не варто торкатися до всього мокрого, залізного, електричного, тому що в такі речі блискавка б’є найчастіше:

• не бажано перебувати біля багаття, тому що у нагрітого повітря провідність для блискавки більша;
  • вкрай нерозумно перечікувати грозу біля лінії електропередач. Електрика в будь-якому вигляді притягує блискавку. Навіть стоячи біля стіни з антеною ви ризикуєте накликати на себе удар з небес;
  • дуже небезпечно під час грози розмовляти по мобільному телефону. Навіть розряджений, він є магнітом для блискавок. Найкраще під час грози мобільні телефони вимикати. Не бійтеся здатися смішним або пропустити важливий дзвінок. Подбайте про себе в першу чергу!
  • всі металеві деталі для блискавки привабливі. Годинники, ланцюжки і навіть розкрита над головою парасолька – потенційні жертви для наступного удару. Ми вже з’ясували, що під час грози безпечно трошки помокнути, так що не бійтеся, сховайте парасольку в сумку!

Перша допомога при ураженні блискавкою

Якщо перед вами людина, уражена блискавкою, то головне для вас обох діяти швидко та чітко:

1. Покладіть потерпілого.
  2. Якщо людині пощастило і вона має просто шок (втрата мови, свідомості) – спробуйте вивести її з шокового стану.
  3. Якщо удар блискавки був прямим і сильним – мусите якнайшвидше зробити штучне дихання “рот-у-рот” (маєте з собою нашатир – давайте) і непрямий масаж серця (якщо вам більше 16 років і ви не знаєте як це робиться – негайно дізнайтеся про це в Інтернеті!)
  4. Пробуйте реанімацію без зупинок, оскільки маєте лише 10 максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок уже мізерні. Дзвоніть 103.

Головне, завжди пам’ятайте – під час грози ховатися треба не від води, як це робить багато людей, радісно забігаючи під найближчий металевий навіс автобусної зупинки. Насправді ховатися й рятуватися варто не від води, а від блискавки, бо вона вбиває!

Тож, якщо людина не розгубиться і згадає ці поради, її обмине ризик, яку таїть у собі блискавка.

Сосницька селищна рада