Екологи Чорнобильського заповідника пояснили українцям, чому небезпечно палити листя

Зачаровуюче своєю красою опале осіннє листя при спалюванні може стати вкрай небезпечним. Про це попереджає в Facebook Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник.

У повідомленні сказано, що під час згоряння однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг (!) мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук.

«А ще з тліючого листя і трави без доступу кисню виділяється бензопірен. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин», – повідомляє заповідник.

Відзначається, що це одна з істотних причин, чому в останні дні над Україною в цілому спостерігається своєрідна хмара, яка містить різні забруднюючі речовини, одним з яких є небезпечний-монооксид вуглецю (СО), більш відомий як чадний газ.

«До проблеми людської безвідповідальності, безкарності і екологічного невігластва додалися ще дві: погодні умови – антициклон з відсутністю вітрів і туманів, який підтримує повітря зі шкідливими викидами, і масове горіння торфовищ. І якщо до появи двох останніх проблем людина відношення не має, то перша – повністю його вина.

«Масштаби задимлення від листя і трави – величезні. Мало краси у вечірніх пейзажах, оповитих димами і смогами. Зате шкода для здоров’я, особливо, дітей – величезна», – йдеться в повідомленні.

У заповіднику вважають, що крім безпечного компостування, кращий спосіб боротьби з таким печерним підходом до знищення рослинних залишків – великі штрафи і увага до цієї проблеми правоохоронних структур.

«Але поки цього немає, звертаємося до свідомості і елементарного почуття самозбереження громадян: не паліть листя, гілки з городів або суху траву! По суті, перетворюючи їх на отруту, ви влаштовуєте «газову атаку» самі собі », – підсумували в заповіднику.