Не спалюйте листя та залишки рослинності!
У пору збирання городини наші населені пункти потерпають від спалювання сухих рослинних залишків. Сосницька селищна рада вкотре застерігає: такі дії завдають значної шкоди довкіллю, життю і здоров’ю людей.
Варто лише збагнути: при згоранні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук. Із димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для нашого організму речовин. Із сухою травою та опалим листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згоранні, скажімо, поліетиленового пакету, у повітря потрапляє до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони спричиняють дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від горіння пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. Постійно подразнюючий димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам.
Згідно з Правилами благоустрою території Сосницької селищної ради КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ спалювання сміття, опалого листя та інших відходів на території підприємств, організацій, будинковолодінь, зелених насаджень та в інших місцях.
Нагадуємо , що у квітні Верховною Радою України ухвалено законопроєкт, яким суттєво підвищені штрафи за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків. Відповідні зміни внесені до Кримінального кодексу України (ККУ) та Кодексу України про адміністративні порушення (КУпАП).
Так, у 18 разів зросли штрафи за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на сільгоспземлях вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом. За такі порушення передбачено штраф від п’яти тисяч чотирьохсот до дев’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (91 800-153 000 гривень), або обмеження волі на строк від двох до п’яти років, або позбавлення волі на той самий строк. Якщо такі дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, порушників позбавлятимуть волі на строк від п’яти до десяти років (стаття 245 ККУ).
Підвищено відповідальність за забруднення або іншу зміну природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля. За вказані порушення передбачено штраф від однієї тисячі восьмисот до трьох тисяч шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (30600-61200 гривень), або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого (стаття 241 Кримінального кодексу України).
Згідно зі статтею 77 КУпАП, недотримання вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян – від дев’яноста до двохсот сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 530-4 590 гривень), на посадових осіб – від двохсот сімдесяти до дев’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (4 590-15 300 гривень).
За знищення або пошкодження лісу через необережне поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, каратимуть штрафами: громадян – від двохсот сімдесяти до дев’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (4 590-15 300 гривень), посадових осіб – від шістсот тридцяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів (10710-30600 гривень).
За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання встановленого законодавством порядку передбачено штраф: на громадян – від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів (3 060-6 120 гривень) на посадових осіб – від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів (15300-21420 гривень). Ще більші штрафи за такі порушення, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду (стаття 77-1 КУпАП).
Закликаємо Вас до відповідальності!
Не спалюйте листя та залишки рослинності! Гарна альтернатива – компостування. З ініціативою «Не пали – компостуй» Ви можете ознайомитись за посиланням https://cid.center/dont-burn/
Також за бажанням можливе укладання договорів з комунальними підприємствами для їх вивезення.
Про виявлені факти порушень просимо невідкладно повідомляти до поліціїї за тел. 102, інспектору з благоустрою Сосницької селищної ради за тел. 0930988417, старостам за місцем проживання.
Не соромтеся робити зауваження своїм сусідам-паліям, розміщайте фото та відео докази спалювання у соціальних мережах з ідентифікацією порушників.