У Сосниці буде вулиця козацького полковника Скидана
Громадські слухання щодо перейменування ряду вулиць та долі постаменту комуністам пройшли в Сосниці за рішенням нової селищної ради.
“Важко переоцінити вклад кожного, хто виступав на слуханнях. Але саме завдяки просвітницькій місії закоханих в історію рідного краю істориків та краєзнавців Віталія Опанасовича Литвиненка та Миколи Петровича Адаменка ці слухання набули вагомості і фаховості, – пише на своїй сторінці в мережі Фейсбук депутат ради Андрій Ткач, – Ми дуже уважно і з захопленням слухали історичні екскурси в минувшину нашого краю, деякі цікаві факти для всіх присутніх були справжнім відкриттям, а визначні особистості, які мали пряме відношення до тих історичних подій виявилися несправедливо забутими”.
Серед таких історичних постатей особливо вразила присутніх доля сосницького полковника, легендарного Якова Скидана (? – 1664 р.). Легенда, яка панує перш за все серед сосничан, говорить про те, як Яків Скидан, поранений, потрапив у полон до поляків, і ті стратили його, прив’язавши до сосни, яка стояла між селами Загребеллям і Спаським, і яку було названо Скидановою сосною.
Утвердилась думка також про те, що Микола Гоголь створив образ Тараса Бульби, використавши переказ про Якова Скидана. Та обгоріла сосна знаходилася на місці, поряд з яким нині височіє дерев’яний хрест при повороті на с.Загребелля.
“Саме в честь Якова Скидана краєзнавці переконували перейменувати вул. Щорса. Були й інші варіанти – в честь Андрія Опанасовича Білика, який відомий був в Сосниці як дуже фаховий лікар-хірург, головний лікар Сосницької районної лікарні, – інформує Андрій Ткач. – Але на слуханнях переважною більшістю голосів було ухвалено перейменувати вул. Щорса в смт Сосниця саме на вулицю Якова Скидана. І будемо очікувати на сторінках місцевої преси цікаву розповідь М.О.Литвиненка про те, яку ратну славу здобула Сосниця завдяки своєму мужньому полковнику Якову Скидану. (До речі, Сосницький козацький полк був створений у 1663 році і проіснував 25 років)”.
Також на слуханнях, розглянувши висновки Сосницького краєзнавчого музею, представника Українського інституту національної пам’яті С.Бутка, Чернігівської обласної державної адміністрації щодо мармурового обеліску в честь командира загону Червоної гвардії Д.І.Артюха та голови ревкому С.В.Шелудька, який підпадає під дію закону про декомунізацію, ухвалено запропонувати селищній раді перенести його на цвинтар, на місце поховання згаданих більшовиків.