Зміни у наданні грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам
Допомога на проживання ВПО – це один із видів державних соціальних виплат, які регулюються постановою уряду. Допомога надається щомісячно на кожну ВПО:
- для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн;
- для інших осіб – 2000 грн.
Що змінилось в правилах надання допомоги?
Внесення урядом змін до порядку виплат відбулося у два етапи, а саме:
- постановоювід 11 липня 2023 року №709, яка набрала чинності 15 липня;
- постановоювід 31 липня 2023 року №789, яка набрала чинності 1 серпня.
Після їх прийняття, підхід до призначення, нарахування та виплати допомоги змінився наступним чином:
- допомога стала строковою й призначається на 6 місяців із можливістю продовження ще на півроку тільки з урахуванням ступеня вразливості ВПО (похилий вік, інвалідність, малозабезпеченість особи, перебування на її утриманні трьох і більше дітей тощо);
- при призначенні допомоги буде враховуватися майновий стан отримувача;
- діти, народжені у ВПО після внутрішнього переміщення, тепер прямо визначені як отримувачі допомоги;
- з 1 листопада 2023 року допомога призначатиметься та виплачуватиметься не ВПО особисто, а на сім’ю.
Розміри виплат не змінилися. Також постанова №709 роздільно врегулювала питання виплати допомоги ВПО, які оформили її до 1 серпня 2023 року, та ВПО, що після 1 серпня 2023 року вперше звертаються за призначенням допомоги.
Виплати допомоги ВПО, які оформили її до 1 серпня 2023 року
Постанова №709 передбачила автоматичне продовження з 1 серпня 2023 року виплати допомоги ВПО, які вже отримували її, на один шестимісячний період – до 31 січня 2023 року.
Виплати продовжили для ВПО, які перемістилися з територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, а також особам у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок російської збройної агресії.
Наступним чотирьом категоріям ВПО виплата допомоги з 1 серпня продовжена не була:
- людям, які перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль;
- тим, хто відбуває покарання в місцях позбавлення волі;
- засудженим за окремі види злочинів проти основ національної безпеки або оголошених в розшук;
- ВПО, які повернулися до покинутого місця проживання.
Постановою №709 передбачалося проведення Міністерством фінансів верифікації отримувачів виплат, під час якої ВПО мали бути перевірені на відповідність так званим "майновим критеріям" для отримання допомоги на проживання.
Безумовний базовий дохід після війни в Україні: чи доцільно?
Тож з 1 вересня 2023 року виплати допомоги припинили, якщо за результатами верифікації з’ясувалося, що переселенець після 15 липня 2023 року:
- придбав транспортний засіб, якому менше ніж 5 років, за винятком мопеда, причепа тощо;
- придбав нерухоме майно, цінні папери тощо на суму більше ніж 100 тис грн;
- має на депозитному банківському рахунку більше ніж 100 тис грн, або ОВДП на таку ж суму;
- придбав безготівкову та/або готівкову іноземну валюту, банківські метали на загальну суму, що перевищує 100 тис грн;
- має у власності придатне для проживання житло, що розташоване не на територіях ведення бойових та тимчасово окупованих територіях;
- перебував та після внутрішнього переміщення перебуває на повному державному утриманні в дитячому будинку, школі-інтернаті, геріатричному пансіонаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю тощо.
Виплати допомоги ВПО, які вперше звернулися за її призначенням після 1 серпня 2023 року
Згідно з новими змінами ті ВПО, які вперше звернуться за призначенням допомоги з 1 серпня до 1 листопада, будуть отримувати її особисто. Тобто до 1 листопада допомога все ще призначатиметься безпосередньо кожній ВПО. А надалі допомога буде призначатися виключно на сім'ю та виплачуватиметься щомісяця одному з її членів (уповноваженій особі).
Підстави для відмови у призначенні допомоги ВПО, які вперше звернуться за її призначенням, здебільшого є такими ж, як і для тих, хто оформив її до 1 серпня 2023 року. Допомога не буде виплачуватися, якщо операції (придбання авто, земельної ділянки, житла, іноземної валюти тощо) здійснені ВПО протягом трьох місяців перед зверненням, а наявність в особи коштів на депозиті, ОВДП та/або придатного для проживання житла встановлюватиметься на 1 число місяця, з якого призначається допомога.
Схвалені урядом зміни також передбачають, що підстави для відмови у призначенні допомоги будуть застосовуватися лише до конкретної ВПО, яка звертається за допомогою, а не до всієї сім'ї.
Збільшився строк розгляду заяви. Тепер допомога призначається органом соціального захисту населення протягом 15 робочих днів з дати її надходження, замість 10 робочих днів.
Також потрібно враховувати, що допомога не призначається, а нарахування та виплата вже призначеної допомоги припиняються, у разі якщо отримувач:
- повернувся до покинутого місця проживання;
- виїхав на постійне місце проживання за кордон;
- перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд;
- перебуває за кордоном більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Певних змін зазнала й процедура проведення перевірок фактичного місця проживання/перебування ВПО. Так, з 1 серпня такі перевірки проводитимуться не пізніше 10 робочих днів з моменту, коли керівник територіального органу Нацсоцслужби виявив підставу для цього та прийняв відповідне рішення.
При цьому особа, яку перевіряють, повинна бути повідомлена про перевірку не менш як за два календарні дні до її проведення телефоном або за допомогою іншого доступного засобу зв’язку, який забезпечує фіксацію повідомлення або виклику.