Принесіть померлим молитву, а не сміття

У другий понеділок чи вівторок після Великодня відзначаються Проводи – день особливого поминання покійних. Люди зазвичай приходять на цвинтар, щоб помолитися за душі покійних родичів, прибрати і прикрасити місце поховання.

Що стосується прикраси могил, то для християн головною прикрасою є християнський хрест, який знаменує порятунок і воскресіння людини. Однак насправді мало хто про це думає і приходячи на кладовище обов’язково приносить з собою додаткову прикрасу – квіти. Так проявляється наша пам’ять і любов до покійних. Це природно для людини, і тут немає нічого дивного. Квіти прийнято приносити навіть в храм, розміщувати їх перед іконами. Але якщо в храм християни приносять квіти живі, то на кладовище переважна більшість приносить квіти штучні.

За словами отця Іоанна, настоятеля Свято-Покровської церкви в Сосниці, пластикові вінки і квіти не несуть ніякої богословської символіки, це просто традиція, яка поширилася в радянські часи і в Європі подібного немає. Тим більше в європейських країнах, під загрозою великих штрафів, зовсім заборонено приносити подібні пластикові прикраси на кладовище.

«Закликаємо відмовитися від практики приносити штучні квіти на цвинтар, – зазначив отець Ярослав, настоятель Свято-Дмитрівської церкви в с. Чорнотичі, – Це мертва квітка. Ми приходимо на могили наших рідних і близьких, щоб помолитися, попросити для них у Бога вічного життя».

Як повідомляють екологи, пелюстки штучних квітів виготовляють із синтетичних тканин – поліестеру, латексу, органзи, оброблених різними хімічними складовими. Для їх фарбування використовуються переважно анілінові фарби – досить токсичні сполуки, які можуть чинити негативний вплив на здоров’я. Стебла, бутони і інші декоративні елементи в більшості випадків роблять із пластику, найчастіше з ПВХ, теж досить токсичного. Серцевини і дрібний декор можуть виготовлятися з пінопласту, який при нагріванні (наприклад, на сонці) здатний виділяти канцерогенну речовину – стирол.

Переробці штучні квіти не піддаються, адже складно встановити тип пластика, присутню багато побічних матеріалів, які важко розділити (тканину, метал, часто запаяний всередину пластика). Тому вони, як і штучні вінки, та інша подібна атрибутика, рано чи пізно опиняються на смітнику, продовжуючи виділяти токсичні речовини і забруднюючи ґрунт, повітря, ґрунтові води. Час їх розкладання в землі дуже тривалий – понад 100 років! А при спалюванні, що нерідко практикується, в навколишнє середовище можуть виділятися важкі метали і діоксини – стійкі органічні забруднювачі, що володіють найсильнішим канцерогенну дію і є однією з причин розвитку онкологічних захворювань.

Так що позбутися від штучних квітів, не зашкодивши природі і людині, не вдасться – таким чином людина робить екологічний гріх і порушує Божу Заповідь «Не вбий».

Ми дуже просимо відмовитися від цієї практики, адже такі квіти жодним чином не відносяться до релігійної символіки, це радянська традиція і пора про неї забути.

Альтернатива пластиковим букетів – живі квіти, які можна не тільки покласти до моголи, але і висадити біля неї.

Сподіваємося, що в ці дні перед виходом з дому ви обов’язково задумаєтеся не тільки над тим, що з собою несете, а й взагалі, з якою метою йдете на кладовище.

селищний голова Андрій Портний
настоятель Свято-Дмитрівської церкви отець Ярослав
настоятель Свято-Покровської церкви отець Іоанн

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: