Профілактика отруєнь бджіл пестицидами

За останні роки почастішали випадки масових отруєнь бджіл після обробки полів пестицидами, особливо під час розпилювання пестицидів за допомогою авіації. Це відбувається через те, що організації проводять обробку полів не попереджають бджолярів про майбутню обробці, тоді як у всіх випадках застосування пестицидів вимагає дотримання основних положень. Зокрема – обов’язковим є попереднє ( за 4 – 5 діб) оповіщення місцевих громадських та індивідуальних бджолярів (засобами друку, радіо) про характер запланованого до використання засоби захисту рослин, терміни і зонах їх застосування.

Слід вказати точний час, територію і культури, що піддаються хімічній обробці, найменування препарату, форми і методи його застосування, термін, на який слід прибирати пасіку від місця обробки чи ізолювати бджіл у вулику. Обробка хімічними речовинами медоносних культур під час їх цвітіння неприпустима. У разі крайньої необхідності в хімічних обробках сільськогосподарських культур в небезпечний для бджіл період слід застосовувати найменш токсичні для них пестициди і біопрепарати в ранкові години при відсутності масового льоту бджіл, при цьому авіаобробці як метод обприскування виключається.

Для попередження зносу отрут хімічні обробки проводять при швидкості вітру: при авіаобприскування – не більше 2 м / с, авіаобприскування і наземних обробках – 3 м / с, при крупнокрапельне авіаобприскування – 4 м / с. Висота польоту літака при обробках мінімальна. Власники бджіл зобов’язані своєчасно інформувати сільські ради, сусідні радгоспи і колгоспи про місце стоянки своїх пасік на стаціонарі і при перевезеннях. По класу небезпеки для бджіл всі пестициди поділяються на 4 класи: 1 клас небезпеки – високонебезпечні для бджіл, найбільш часто застосовуються фосфорорганічні сполуки: Бі 58 Новий, Данадим, Рогор-С, фосфаміду; синтетичні піретроїди: Карате Зеон, Суміцідін, Ф’юрі і ін .; медьсодержащие пестициди: Бордоська суміш, оксихом, Купроксат. При їх застосуванні необхідно дотримання наступного екологічного регламенту: – проводити обробку рослин рано вранці або пізно ввечері; – при температурі повітря нижче -15 градусів; – при легковажності – до 1-2 м / с; – прикордонно-захисна зона для бджіл – не менше 4-5 км; – обмеження літа бджіл – 96-120 годин; 2 клас небезпеки – среднеопасние для бджіл – синтетичні піретроїди: Децис, Фастак, Інта-Вир Арріво, Ціткор і ін .; фосфорорганічні сполуки: Базудин, що містить мідь пестициди: Ціхом, Купрікол.

При їх застосуванні необхідно дотримання наступного екологічного регламенту: – проводити обробку рослин в ранкові або вечірні години; – при температурі повітря нижче -15 градусів; – при легковажності – до 2-3 м / с; – прикордонно-захисна зона для бджіл – не менше 3-4 км; – обмеження літа бджіл – 48-72 години; 3 клас небезпеки – малонебезпечні для бджіл, такі як фосфорорганічні сполуки: Фозалон, Фуфанон. При їх застосуванні необхідно дотримання наступного екологічного регламенту: – проводити обробку рослин в ранкові або вечірні години; – при температурі повітря нижче -15 градусів; – при легковажності – до 4-5 м / с; – прикордонно-захисна зона для бджіл – не менше 3-4 км; – обмеження літа бджіл 24-48 годин; 4 клас небезпеки – практично безпечні для бджіл, наприклад такі гербіциди, діфолеанти і дісеканти: 2,4-Д кислота її солі та ефіри, Діален супер, Дикамба, Раундап, Реглон Супер, гліфосат, Гліалка, Маврик і ін. При їх застосуванні необхідно дотримання наступного екологічного регламенту: – проводити обробку рослин; – при легковажності – до 5-6 м / с; – прикордонно-захисна зона для бджіл – не менше 1-2 км; – обмеження літа бджіл 6-12 годин. Після оповіщення про майбутню обробці полів пестицидами бджолярі повинні вжити відповідних заходів щодо захисту бджіл.

У разі загибелі бджіл необхідно звернутися до фахівців державної ветеринарної служби за місцем проживання, які відберуть необхідні матеріал для токсикологічного дослідження, оформлять акт відбору проб і видадуть супровідні документи, необхідні для доставки патологічного матеріалу в лабораторію ветеринарної медицини. У супровідних документах повинно бути вказано хімічна речовина, що застосовується для обробки рослин перед загибеллю бджоли, дата і спосіб його застосування. У разі відсутності ветеринарних фахівців, при підозрі на отруєння бджіл, в лабораторію доставляють 400-500 г підмору бджіл, стільниковий рамку з пергою і 100 г меду, а також оброблені пестицидами рослини. Подмор бджоли поміщають в чистий пакет (поліетиленовий, паперовий, матерчатий), мед – в чистий скляний посуд з щільно закривається кришкою. Все це упаковують в картонну коробку, на якій вказують номер родини. Більш детальну інформацію по питанню можна отримати у спеціалістів районних станцій по боротьбі з хворобами тварин або у співробітників ветеринарних лабораторій.

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: